Probiotici – saveznici u terapiji eradikacije Helicobacter pylori

Pre nego što je Maršal pronašao H. pylori 1984. želudac se smatrao sterilnim organom zbog velike kiselosti želudačnog soka. Nakon toga, otkriveni su i drugi članovi želučane mikrobiote i pokazalo se da H. pylori nije sam.

Helicobacter pylori (H. pylori) je bakterija koja inficira oko polovine svetske populacije. Uzročno je povezan sa različitim spektrom gastrointestinalnih poremećaja. Eradikacija H. pylori je neophodna za lečenje komplikacija povezanih sa H. pylori. Preporučeni prvi pristup za eradikaciju H. pylori je standardna trostruka antibiotska terapija. Studije su pokazale da Saccharomyces boulardii smanjuje tegobe izazvane lekovima za eradikaciju H. pylori i na taj način poboljšava efikasnost terapije.

Nedavno je otkriveno da je povezan sa napredovanjem parodontitisa. Rezultati pokazuju da H. pylori može podstaći rast nekih parodontalnih patogena i pogoršati napredovanje hroničnog parodontitisa.

Život sa Helicobacter pylori (H. pylori) može biti izazovan, ali postoji mnogo načina kako da se simptomi ublaže i spreči dalja infekcija. Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći:

  1. Pridržavajte se terapije koju Vam je lekar propisao.
  2. Pravilna ishrana je važan faktor izlečenja. Izbegavajte iritantne namirnice. Oštra, kisela, pržena i masna hrana može iritirati želudac. Jedite više vlakana. Vlakna pomažu u održavanju zdravog digestivnog sistema. Povećajte unos voća, povrća i celovitih žitarica. U svoj plan ishrane uvrstite fermentisane proizvode poput jogurta u kefira.
  3. Izbegavajte pušenje i alkohol. Konzumiranje alkohola i duvana može pogoršati simptome i oštetiti sluzokožu želuca. Smanjite izloženost stresu. Stres može povećati proizvodnju želudačne kiseline. Tehnike relaksacije kao što su meditacija, joga ili duboko disanje mogu biti od koristi.
  4. Često perite ruke sapunom i vodom, posebno pre jela i nakon korišćenja toaleta. Pravilno pripremajte i skladištite hranu da biste sprečili kontaminaciju.
  5. Redovno pratite svoje zdravstveno stanje i obratite se lekaru ako primetite pogoršanje simptoma. Povremena testiranja mogu biti potrebna kako bi se proverilo da li je infekcija u potpunosti eliminisana.
  6. Uzimanje probiotskih preparata doprineće regeneraciji crevne flore i pomoći će u održavanju balansa.

Izvor:
Alimentary Pharmacology and Therapeutics, H. Szajewska, Systematic review with meta-analysis: Saccharomyces boulardii supplementation and eradication of Helicobacter pylori infection, 2015
Sadia Alvi, Aqeel Javeed, Bushra Akhtar, Ali Sharif & Muhammad Furqan_Probiotics for cure of Helicobacter pylori infection

Članci koji vas mogu zanimati

Ne dozvolite da vam putnička dijareja pokvari odmor! Odmori i putovanja su neophodni za punjenje naših baterija. Kroz njih obogaćujemo svoja znanja, širimo vidike i stičemo nova iskustva koja nam pomažu da bolje razumemo svet oko sebe. Nakon kvalitetnog odmora,
Zdravlje creva je ključan aspekt opšteg zdravlja. Probiotici, korisne bakterije koje prirodno naseljavaju naša creva, igraju vitalnu ulogu u prevenciji i tretmanu različitih gastrointestinalnih stanja. Dijareja, zatvor, iritabilni kolon (IBS) i intolerancija na laktozu su česti problemi sa kojima se